CEN розробив стандартизовану систему визначення вірусів у водних ресурсах

29.04.2017
CEN розробив стандартизовану систему визначення вірусів у водних ресурсах

По всьому світу вірусні захворювання, що передаються через воду, являють високий ризик для здоров’я населення. Нині ентеровіруси людини часто трапляються в різних типах проб навколишнього середовища та води. Ці віруси можуть спричиняти поліомієліт, гепатит, гастроентерит, а також інші види інфекцій.

Вода може бути забруднена інфекційними вірусними мікроорганізмами через скиди санітарних стоків. Люди можуть отримати зараження в результаті споживання води або контакту з нею.

Міські стічні води містять таку велику кількість патогенних вірусів, що навіть найсучасніша обробка стічних вод не може повністю їх видалити, адже всього лише 10‒100 вірусних частинок можуть спричиняти серйозні захворювання у людей.

У Європі моніторинг вірусів у воді не є обов’язковим. Сучасні випробування на визначення вірусів здійснюють на основі молекулярної біології. Це дорого, забирає багато часу і є трудомістким процесом, тому такі дослідження здійснюють лише кілька лабораторій у деяких країнах, незважаючи на те, що захист водних мереж від патогенних вірусів має вирішальне значення.

Зважаючи на викладене, CEN розробив стандартизовану систему визначення вірусів, щоб забезпечити швидкий, простий і економічний спосіб для моніторингу небезпечних рівнів різних типів вірусів.

Документ CWA 17102:2017 розроблений для економічно ефективної системи виявлення на місці й моніторингу ротавірусу, норовірусу і вірусу гепатиту А в різних типах вод: муніципальних, поверхневих, ґрунтових, а також вод для купання та у питній воді.

Документ підготовлений CEN Workshop WS 82  «Вірус-сенсорна система для моніторингу ротавірусу, новровірусу й вірусу гепатиту А в різних типах води, призначеної для використання людиною (AquaVir)», секретаріат якої здійснює німецький Національним органом стандартизації (DIN).

Розробники сподіваються, що цей CWA (CEN Workshop Agreement), а потім європейський стандарт моніторингу патогенних вірусів у воді поширюватиметься у Європі, захищаючи людей від серйозних спалахів.